Agritek Blogi

Limingan uusi toimipiste merkittävä Koskitraktorille

Kirjoittanut Agritek myynti | 26.2.2025
Pudasjärvellä päätoimipaikkaansa pitävä Koskitraktori Oy avasi vuosi sitten keväällä uuden toimipisteen Liminkaan yrityksen New Holland -edustusten laajetessa. Liminka onkin osoittanut hyvin tärkeäksi yrityksen toiminnan ja kasvun kannalta.

Koskitraktori otti puolitoista vuotta sitten merkittävän askeleen. Siitä tuli Agritekin maahantuomien New Holland -traktoreiden, -ajosilppureiden ja -puimureiden sekä -maansiirtokoneiden jälleenmyyjä pohjoisessa Suomessa ensin Lapin alueella ja vähän myöhemmin sekä Pohjois-Pohjanmaan että Kainuun alueella.

Uudet edustukset vaativat muutoksia myös toimipisteverkkoon. Meri-Lapissa siirryttiin Keminmaalle ja Liminkaan perustettiin täysin uusi toimipiste hyvien kulkuyhteyksien viereen.

- Kun edustus laajeni Pohjois-Pohjanmaalle ja Kainuuseen, ei niiden alueen markkinointia ja huoltoa voitu hoitaa Pudasjärveltä tai Keminmaasta vaan tarvitsimme toimipisteen Oulun talousalueelle, perustelee yrittäjä ja Koskitraktorin pääomistaja Pirkka Ylikoski sijaintia.

 

Koskitraktori Oy ryhtyi Agritekin maahantuomien New Holland -traktoreiden ja -ajosilppurien jälleenmyyjäksi pohjoisen Suomen alueelle ja perusti siihen liittyen uuden Limingan toimipisteen. Yrittäjä Pirkka Ylikoskella on vahva ja pitkä merkin ajosilppureiden huoltokokemus, jota hyödynnetään koko Agritekin jälleenmyyntiverkostossa.

 

Vaikka ensimmäinen vuosi onkin ollut Limingassa vielä toiminnan käynnistämistä, uuden täyden palvelun konepisteen perustaminen on hänen mukaansa osoittautunut jo nyt onnistuneeksi ratkaisuksi ja sen toiminta suunnitellun mukaiseksi. Matkaan kun lähdettiin aivan tyhjästä.

- Liminka vastaa jo puolta meidän liiketoiminnastamme ja samoin lähes puolet koko yrityksen työntekijöistä on siellä. Sen toiminnan kehittyminen ja rooli on aivan ratkaisevassa asemassa koko meidän laajenemisessamme, sillä Oulun eteläpuoli on erittäin voimaperäistä maatalousaluetta, Ylikoski korostaa.

Hänen mukaansa Limingassa onkin erittäin hyvät resurssit myös huollolle ja varaosapalveluille. Tilavaan huoltohalliin mahtuu kerralla yli 10 raskasta konetta ja sinne on saatu myös rekrytoitua ammattitaitoinen ja itseohjautuva henkilöstö.

- Kun lähdimme suunnittelemaan tätä uutta paikkaa, pidimme juuri ammattitaitoisen henkilöstön saamista ydinkysymyksenä. Siinä onnistuttiin, ja nyt Limingassa on 11 työntekijää, josta Agritekin TOP Service -huollon puolella työnjohtaja ja viisi asentajaa.

 

Limingan uusi toimipiste tarjoaa hyvät ja käytännölliset tilat Koskitraktorin varaosapalvelulle ja huollolle, korostavat veljekset Pirkka Ylikoski (oik.) ja toimipisteen vetäjä Eelis Ylikoski. Niin Limingan kuin Pudasjärvenkin toimipisteessä toimii Agritekin TOP Service -huolto.

 

Palveluasenne: me hoidamme homman

Ylikoski huomauttaa, ettei Limingan kehittäminen ole pois Pudasjärven tai Keminmaan palveluista. Pudasjärvellä on toistakymmentä työntekijää ja myös siellä on TOP Service -huoltopalvelut.

- Yrityksen markkinointialue on laaja, lähes puolen Suomen suuruinen, ja välimatkat ovat pitkiä, joten toimipisteitä pitää olla hajautettuna. Kun Pudasjärveltä tai Keminmaasta lähdetään etelään tai pohjoiseen, matkaa tulee helposti suuntaansa 100-200 kilometriä, usein enemmänkin, hän muistuttaa.

Usea toimipiste on Ylikosken mukaan myös vahvuus, sillä se mahdollistaa riittävät resurssit. Aina 25 työntekijästä joku on vapaana jossain ja vastaa puhelimeen, samoin löytyy mies ja huoltoauto varaosineen palvelemaan, kun niitä tarvitaan nopeasti.

Eikä sillä ole hänen mukaansa väliä, kun hyppää autoon, ajaako tunnin vai pari, sillä siinä ajassa ehtii jo moneen paikkaan.

Eikä vierasta ole sekään, että New Hollandin ajosilppureiden huoltoon erikoistuneen Koskitraktorin asentaja ajaa tiukassa korjaustilanteessa 6-7 tuntia etelään 500 kilometrin päähän keikalle.

- Tällainen tilanne tuli eteen viime kesänä eikä asiakas todennäköisesti olisi saanut niin nopeasti apua mistään muualta. Meidän koko työyhteisöllämme on tämä palveluasenne ja -motivaatio kohdallaan eli me hoidamme homman, Ylikoski havainnollistaa yrityksen periaatetta.

Koskitraktorilla onkin jo ennen New Hollandin myynnin alkamista jo 15 vuoden kokemus merkin ajosilppureiden huollosta, korjauksista ja varaosapalveluista, joita se tarjoaa koko Suomen alueella.

 

Koskitraktorin ja New Hollandin ajosilppureiden yhteiselo alkoi noin 15 vuotta sitten jälkimarkkinoinnilla ja nyt Koskitraktori on myös niiden myyjä pohjoisessa Suomessa.

 

Ajosilppureiden keväthuollot toteutetaan vapusta juhannukseen myös laajalla huoltokierroksella eli käymällä suoraan asiakkaiden luona. Viime keväänäkin kierrettiin huoltamassa ennen ensimmäisen rehusadon korjuuta 21 asiakkaan ajosilppuri.

Koskitraktori onkin rakentanut tästä jälkimarkkinoinnista merkittävän liiketoiminnan, jollaista ei Ylikosken mukaan ollut sitä ennen Suomessa. Kaikki alkoi noin 15 vuotta sitten.

New Hollandin ajosilppureita ei vielä saanut Suomesta ja niitä alettiin tuoda yksityisesti enemmissä määrin maahan. Näille koneille ei kuitenkaan ollut huoltoa eikä varaosamyyntiä, sillä ne eivät kiinnostaneet isoja toimijoita.

- Huomasimme uutena yrityksenä tässä liiketoimintamahdollisuuden ja aloimme kehittää palvelua puhtaalta pöydältä yhdessä silloisten asiakkaiden kanssa. Niistä osa on nykyäänkin yrityksen asiakkaana, Ylikoski sanoo.

Metsäkonepuolella Koskitraktori tarjoaa John Deeren huoltopalvelut.

 

Koskitraktori on oikea perheyritys

Toiminimellä maatalouskonehuollon vuonna 2009 aloittanut yrityksen perustaja ja pääomistaja Pirkka Ylikoski yhtiöitti toiminnan vuonna 2011. Tuolloin mukaan tuli myös hänen veljensä Veli-Heikki Ylikoski.

Yrityksen omistajia ovat nykyisin myös kaksi muuta veljestä eli Tuomo ja Joose Ylikoski sekä Sakari Seppänen. Kaikki viisi veljestä ovat lisäksi yrityksen palveluksessa: Pirkka, Veli-Heikki ja Tuomo Pudasjärvellä, Joose Keminmaalla ja Eelis Ylikoski Limingan toimipisteessä sen vetäjänä.

Pirkan vaimo Eija Ylikoski toimii taloushallinnon parissa Pudasjärvellä ja perheen kaksi poikaa Valtteri ja Aarni Ylikoski ovat asentajana Limingassa, jossa myös Eeliksen vaimo Jonna Ylikoski on asiakaspalvelussa ja vastaa markkinoinnista.

- Veli-Heikin kanssa olemme harjoitelleet tätä perheyrittämistä vuodesta 2011 alkaen. Sen jälkeen ovat muut tulleet vaiheittain mukaan, mutta itse yrityskonsepti ei ole siitä muuttunut.

- Perheyrittäjyys helpottaa monia asioita, luo keskinäistä luottamusta ja mahdollistaa tämän kaiken, Pirkka Ylikoski tiivistää.

Limingan toimipisteeseen liittyy myös annos Ylikoskien kotiseutuhistoriaa, sillä veljesten kotipaikka on aivan naapurissa Tyrnävän puolella.

 

Pirkka Ylikosk (vas.), Aarni Ylikoski, Jere Nikola, Juuso Karhumaa ja Eelis Ylikoski pikapalaverissa Limingan toimipisteen huoltohallissa. Tammikuisena päivänä huoltohallissa ja sen ulkopuolella olikin useita huollettavia sinisiä traktoreita ja keltaisia ajosilppureita.

 

Tutustu tarkemmin: Koskitraktori

 

TEKSTI JA KUVAT: Arto Takalampi