Agritek Blogi

Käteen sopiva perhonen

Kirjoittanut Agritek myynti | 27.9.2024

Hankasalmelainen kolmen tilan koneyhtiö PeTaKo Oy täydensi rehunkorjuukalustoaan perhosniittomurskaimella, jolta vaadittiin tehoa, mutta myös soveltuvuutta kimppakäyttöön. Siksi valinnassa päädyttiin Kvernelandin 5395 MT -perhosniittomurskaimeen.

Kahden lypsykarjatilan ja yhden lihakarjatilan viime vuonna perustama koneyhtiö PeTaKo vastaa omistajatilojensa säilörehun korjuukoneista.

Ennen tätä kesää niitto tehtiin vielä tilojen omalla niittokalustolla ja karhotuksesta vastasi urakoitsija, mutta uuden perhosniittomurskaimen hankinnan jälkeen myös niitossa on käytössä kimppakone.

- Kun jokaisella tilalla oli omat puoliperhoset tai hinattava kone ja niihin aina traktori sidottuna, mielessä oli ollut jo pitkään yhden perhosen hankkiminen kaikkien tilojen niittoon, sanoo yhden osakastilan poika, Akseli Hänninen.

- Vuosi sitten koneyhtiö päättikin niin. Ajoitus osui nappiin, sillä ehdimme saada täksi kesäksi Kvernelandin uuden 5395 MT:n -perhosen.

Perhonen on Suomen ensimmäinen ja ainoa tälle kaudelle tullut. Itsekin konemyyjänä Konemyynti K. Kauppinen Oy:n palveluksessa oleva Hänninen varasi heti kyseisen perhosen, kun koneyhtiö oli päättänyt sen hankinnasta.

- Koneyhtiö luonnollisesti kilpailutti kaikki merkit, mutta päätyi parhaimpaan, hän sanoo tyytyväisenä.

Kvernelandin 5395 MT vastaa perusominaisuuksiltaan lippulaivamallia 53100MT, mutta se on hieman yksinkertaistettu. Se on ilman ISOBUSia ja siinä on kiinteät niittoyksiköt eli ilman hydraulista säädettävää Vario-ominaisuutta.

Koneyhtiössä on kokemusta myös 53100MT:stä ja sen ominaisuuksista Hännisen veljen yrityksen käytöstä. 5395MT koettiin kuitenkin kimppakäyttöön riittäväksi, koska siinä ovat kaikki heidän perhoselta haluamansa ominaisuudet.

- Kun kimppakonetta käyttävät kaikki tilat, halusimme monipuolisen ja tehokkaan, mutta riittävän yksinkertaisen perhosen käyttää, sellaisen käteen sopivan, hän tiivistää.

Koneyhtiöllä ei ole palkattua väkeä vaan koneyhtiön osakkaat käyttävät koneita porukalla. Niittoa on yksinkertaistettu niin, että yhden sadon niiton ajan perhonen on kiinni samassa traktorissa. Etukoneena on Kvernelandin 3336Ft, jolla saadaan perhosen kanssa riittävästi limitystä.

 

 

Kvernelandin 5395MT-perhosniittomurskaimella tulee nopeasti valmista. Aleksi Hänninen havainnollistaa hankasalmelaisen koneyhtiön hankkimalla uudella niittomurskaimella, kuinka hän niittää ensin reunat ja päisteet ja ottaa sen jälkeen jostain signaallin ja siirtyy automaattiohjaukseen.

 

Niittokokemukset kesältä erinomaiset

Koneyhtiö halusi nimenomaan niittomurskaimen niittokoneen sijaan rehunteon varmuuden vuoksi ja riittävän esikuivatuksen varmistamiseksi. Murskaimet ovat Hännisen mukaan kehittyneet niin paljon tekniikaltaan, ettei painoero niittävään ole enää iso.

Uudella perhosella on nyt niitetty kahden sadon nurmet, yhteensä noin 700 hehtaaria, ja kokemukset ovat hänen mukaansa erinomaiset.

- Perhosesta löytyy hyvin ominaisuuksia eikä se häviä yhtään suorituskyvyltäänkään 51100MT:lle, jos ei oteta työleveyden säätöä huomioon, onhan niiden perusrakenne sama. Minun on nyt helppo kertoa asiakkaille tämän perhosen ominaisuuksista, kun sillä touhuaa itsekin, hän korostaa.

- Myös muut Kvernelandin työkoneet ovat tuttuja, sillä kotitilalla on ollut niitä työkoneina niin pitkään kuin muistan.

Hankintaan vaikutti myös jälkimarkkinoinnin helppous, kun merkin huolto ja varaosat ovat 12 kilometrin päässä.

 

Akseli Hänninen näyttää kuinka Kvernelandin perhosniittomurskaimesta liitetään traktoriin vain kaksi letkuparia ja virtajohto ohjaamoon, jossa valitaan käytettävä toiminto.

 

Käyttöä helpottavia ominaisuuksia

Yksi keskeinen ominaisuus uudessa perhosessa on Race Car Suspension eli niittoyksiköiden nelivarsiripustus. Siinä niittoyksiköt on symmetrisesti kytketty jäykkään kantavaan vaakapalkkiin.

Ajettaessa palkki seuraa Hännisen kokemuksen mukaan hyvin maanpinnan muotoja koko niittoyksikön leveydeltä. Traktoriin kohdistuva rasitus vähenee, jolloin ajaminen on miellyttävämpää ja ajonopeuden voi pitää korkeana.

Semi-Swing -murskainroottorin puolikiinteät terässormet väistävät hyvin esteitä kuten kiviä. Perhoseen saa 40-, 60- tai 80-milliset liukujalakset, joista varsinkin kuvauskohteella käytössä olleiden 80-millisten jalasten jäljiltä sänki jäi elinvoimaiseksi, mikä korostuu kuivana aikana.

- Perhosen käytettävyys on hyvä ja ajaminen onnistuu helposti traktorin omilla hydrauliikkalohkoilla. Nykyisissä traktoreissa on paljon päisteautomatiikkavalintoja, joita voi ohjelmoida napin taakse, vaikka työkoneessa ei olisikaan älyä, Hänninen korostaa.

 

Niittoyksiköiden nelivarsiripustuksessa niittoyksiköt on symmetrisesti kytketty jäykkään kantavaan vaakapalkkiin. Ajettaessa palkki seuraa hyvin maanpinnan muotoja koko niittoyksikön leveydeltä.

Kiinnostuitko?

 

TEKSTI JA KUVAT: ARTO TAKALAMPI