• etusivu
  • Jälleenmyyjät
  • Huoltoverkosto
  • varaosat
  • vaihtokoneet
  • ajankohtaista
  •     agritek.fi
  • Yleistä
  • Ohjaamo
  • Voimansiirto
  • Työkoneet

Uusi New Holland T5000



T5000 on 100 hv kokoluokassa paras vaihtoehto hyvin monenlaisiin töihin. Se tarjoaa nykyaikaista muotoilua, enemmän tehoa, enemmän mukavuutta ja enemmän luotettavuutta sekä pellolla että pihatöissä.

Lyömätön etukuormaintraktori



Nelisylinterisistä traktoreista valtaosa toimitetaan etukuormaimella varustettuna. T5000-sarjan uudessa etuakselissa on peräti 60 asteen kääntökulma, joten T5000 on selvästi muita luokkansa traktoreita ketterämpi käsitellä. Myös muut ominaisuudet kuten luiska nokka, lyhyt akseliväli ja matala rakenne tekevät T5000-sarjasta parhaan vaihtoehdon kuormainkoneeksi. Matalan ohjaamonsa ansiosta traktori mahtuu tarvittaessa myös ahtaisiin paikkoihin, joita maatiloilla on edelleen runsaasti.

T5000-trakroreissa hyvä tehon ja painon suhde merkitsee erinomaista polttoainetaloutta kevyissä kuljetustöissä ja etukuormainta käytettäessä, mutta tehonsa puolesta traktori sopii silti myös moniin raskaampiin maanmuokkaustöihin.

Erinomainen näkyvyys joka suuntaan



T5000-mallistossa keula on voimakkaasti viistottu, ja pakoputki on viety pois konepeiton päältä ohjaamon sivuun, joten näkyvyys eteenpäin on saatu täysin esteettömäksi. Lasipintaa on ohjaamossa paljon, sillä nyt myös sivuovet ovat kokolasia.

T5000 traktori tekniset tiedot









Mukava ohjaamo



Ohjaamossa mukavuutta lisää erityisesti entistä alhaisempi melutaso. Suuri osa traktoreista toimitetaan Suomeen tehtaalta ilmastoinnilla ja kääntyvällä ilmaistuimella varustettuna. Ohjaamossa on paljon tilaa, istuimen ja ohjauspyörän säätöjä on runsaasti, ja suuret teleskooppiset peilit helpottavat leveiden kuormien käsittelyä.

Monipuoliset varusteet



T5000-sarjan traktoreissa on erittäin runsas vakiovarustus. Takalasin pyyhin on vakiona, samoin kuin teleskooppisesti säädettävät ulkopeilit ja apumiehen istuin. Ohjaamon hallintalaitteita on parannettu ja mm. mittaritaulu uusittu. Ajomukavuutta lisäävät sähköinen nelivedon ja tasauspyörästön 100-prosenttisten hammaslukkojen kytkentä sekä voimanoton sähköhydraulinen kytkin.

T5000-traktoreideni kojetaulussa on sekä analoginen että digitaalinen osa. Selkeä mittaristo on suoraan kuljettajan näkökentässä, joten sitä helppo lukea. Kaikissa malleissa seuraavat toiminnot ovat koko ajan näytössä: ajonopeus, voimanoton nopeus, digitaalikello, polttoainemäärän hälytin ja huoltovälin ohjelmointi.

Dual Command -malleissa on vakiovarusteena ajotietokone, joka on integroitu varsinaiseen mittaripaneeliin. Ajotietokoneen käyttöliittymä on mukavasti ratin alla oikealla puolella, josta sitä on erittäin helppo käyttää. Kuljettajan valitsemat tiedot tulevat esille suoraan näkökentässä olevaan digitaaliruutuun. Niitä ovat mm. ajetun matkan mittaus (m), pinta-alan mittaus (ha) ja työtehon mittaus (ha/h). Lisävarusteena saa tehtaalta tilaamalla sähkönostolaitteella varustettuihin koneisiin myös todellisen ajonopeuden mittaavan tutkan ja samalla pyörien luiston rajoituksen.









Uudet moottorit



New Holland T5000-sarjan kolmessa 85 - 105 hv mallissa on uusi Tier III -määräykset täyttävä 4,5 litran turbomoottori lisättynä välijäähdytyksellä. Moottorissa on edelleen perinteinen mekaaninen polttoaineen ruiskutus sekä kaksiventtiilinen kansi.

New Holland T5000-sarjan uudet moottorit ovat paitsi päästöiltään aikaisempaa puhtaampia, myös 4-6 hv entisiä tehokkaampia. Suurin malli T5060 menee nyt teholtaan 100 hevosvoiman rajan yli. Tehon lisäksi vääntöominaisuudet ovat kehittyneet, sillä suurimmat väännöt ovat nousseet 14 - 16 %. Suurin vääntö saavutetaan entistä alhaisemmilla kierroksilla 1300 r/min.
Uuden moottoritekniikan etuja on pidentynyt huoltoväli. T5000-traktoreissa voidaan käyttää tavallista moottoriöljyä synteettisen sijaan, ja öljyn vaihtoväli on peräti 600 h, joten traktorin käyttökustannukset ovat tältäkin osin alhaiset.

Ennen näkemättömän helppo huoltaa



Koko konepelti nousee kevyesti kaasujousien varassa ylös paljastaen olennaisimmat huoltokohteet. Akku on kuin tarjottimella ja jäähdytysveden sekä moottoriöljyn samoin kuin ilmansuodattimien tarkistus käy todella vaivattomasti.

Vaihteisto



8 vaihdetta ilman kytkintä



T5000-traktoreiden vaihteistoksi on valittavissa joko mekaaninen ryöminnällä varustettu 20x12-versio tai 24x24-vaihteinen Powershift, jossa on hydraulinen suunnanvaihtaja sekä päävaihdevipuun yhdistetty sähköinen nappikytkin. Nappikytkimen ja Powershiftin avulla 8 peräkkäistä vaihtamista sujuu vaivatta ilman kytkinpoljinta.

Dual Command malleissa on vakiona käyttömukavuutta parantava hydraulinen suunnanvaihtaja. Suuntaa vaihdetaan ratin alle sijoitetulla vivulla kätevästi ilman kytkintä. Kaikilla vaihteilla ja nopeuksilla suunta vaihtuu pehmeästi monilevypakkojen ansiosta. Jatkuvassa kuormaintyössä jalan ja selän rasitus vähenee merkittävästi.






Voimanotossa paljon mahdollisuuksia



Voimanottokäyttöiset työkoneiden lisääntyessä korostuu T5000-sarjan kolmenopeuksisen (540/750/1000 r/min) voimanoton merkitys. Vähän voimaa vaativia työkoneita voi käyttää alhaisilla moottorin kierroksilla ja voimanotto pyörii silti 540 r/min nopeudella. Voimanoton kytkentä tapahtuu kevyellä kädenliikkeellä sähköhydraulisesti. Erikoistöitä varten on lisävarusteena myös ajovoimanotto, jossa siinäkin on tarvittaessa kolme nopeutta.

Hydrauliikassa suorituskykyä



Hydrauliikanpääpumpun tuotto jää kokonaan nostolaiteen ja ulkopuolisten venttiilien käyttöön. Traktorissa on ohjaukselle ja voitelulle erillinen pumppu, jonka tuotto on 40 litraan minuutissa. Ohjauksen toimivuus on siten aina varmistettu myös rankassa etukuormainkäytössä, ja pääpumpun tuotto, 60 l/min, saadaan aina kokonaan työkoneiden tai etukuormaimen käyttöön. Perävaunun jarruventtiili on vakiovaruste.
T5000-malleissa on luotettava mekaaninen nostolaite kätevällä Lift-O-Matic -pikahallinnalla varustettuna. Nostolaite nousee ja laskee ennalta valittuun asentoon nappia painamalla. Varusteeksi voi valita myös sähköisen nostolaitteen, jossa on monia lisäominaisuuksia kuten nostokorkeuden rajoitus, laskunopeuden säätö ja heilahtelujen vaimennus maantieajoa varten. Traktoreissa on apusylinteri ja siten reilusti nostovoimaa, 4200 kg vetovarsien päissä.






  • TRAKTORIT
  • T4000
  • BOOMER
  • TD5
  • T5000
  • T5
  • T6
  • T7
  • T8000
  • LM5000-kurottaja
  • PAALAIMET
  • BR6090
  • BR6090 Combi
  • BR7060/7070
  • Suurkanttipaalaimet
  • PUIMURIT
  • TC5000
  • CX8000
  • CR9000
  • CX5000_6000
  • AJOSILPPURIT
  • FR-ajosilppurit